1.čakra

15. prosince 2016 v 11:12

Základní čakra, nebo múladhára, je známá také jako kořenová čakra, čakra kořene, adhara, mula, padma, brahma padma nebo bhumi čakra. Je první ze sedmi hlavních čaker a je spojována se živlem země, symbolizujícím nejhustší stupeň projevů a základ života.
Představuje pozitivní postoj k životu, je to energie aktivity a tvořivosti, dává sílu se prosadit a vytrvat v činnosti, působí při budování existence a materiálního zabezpečení.
Hlavní funkcí múladháry je "uzemňování" nebo "zakořenění". Když jsme uzemněni, jsme zajedno s životem a čakra pracuje jak má. Čakra je také blízce spojena s vracející se karmou.
První a druhá čakra také fungují jako energetický odpadkový koš aurického pole. Přeměňují negativní emocionální energii na světlo a jiné energie a vrací Zemi jakýkoliv "toxický odpad", se kterým si ostatní čakry nedokážou poradit, a tím udržují duhovou čistotu aury. Pokud je tato čakra odpojená od Země, nemůžeme se těchto odpadních emocí zbavit.
Symbol: lotos se čtyřmi okvětními lístky
Živel: země, prithvi
Úroveň: pozemská, bhúrlóka
Fyzické umístění: kostrč, oblast konečníku, močového a pohlavního otvoru, otevírá se směrem dolů
Příslušná část páteře: 4. křížový obratel
Vlastnosti: sídlo kundalini, aktivita, životazáchovná pozemská energie
Ovlivňuje: konečník, vnější pohlavní orgány, tlusté střevo, krev, stavbu buněk, dolní končetiny
Žlázy: nadledvinky
Smysl: čich
Klíčové záležitosti: sexualita, chtíč, posedlost
Tělesná soustava: rozmnožovací
Nervová uzlina: křížová - kostrční
Vnitřní aspekt: uzemnění duchovní energie
Fyzická akce: sexualita
Mentální akce: stabilita
Emocionální akce: smyslnost
Spirituální akce: jistota
Barva: červená
Kameny: černé a červené kameny (achát, brekciový jaspis, hematit, obrázkový jaspis, onyx, červený jaspis, granát, korál, rubín, rodonit)
Vůně: cedrové dřevo, pačuli, myrha
Co se děje, když je zablokovaná:
Máte málo tělesné a duševní síly na překonávání problémů. Mnoho věcí vám způsobuje hodně starostí, ztrácíte půdu pod nohama, chybí vám síla se prosadit, můžete pociťovat velký strach, hlavně o přežití a hmotné zabezpečení, toužíte po životě, který by byl snažší, příjemnější a méně náročný.
Nejčastější následky:
onemocnění tlustého střeva, průjem, studené končetiny, hemoroidy, nadváha, křečové žíly, vysoký krevní tlak, revma, zlomeniny, ledvinové kameny, zánět močového měchýře.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama